Kai šalį valdo diktatorius, gali būti kad tai šaliai labai nepasisekė. Nebent tas žmogus – genijus su teisingomis vertybėmis. Taip atsitiko Singapūrui, kai paskelbus nepriklausomybę jos Ministru Pirmininku tapo Lee Kuan Yew, valdęs daugiau kaip 30 metų ir Parlamente dirbęs iki pat savo mirties (2015). Per tą laiką Singapūras, vienintelis pasaulyje miestas-valstybė saloje, iš trečiosios pasaulio šalies tapo pasaulinio lygio žaidėju, lyderiu, ekonomikos centru su pasaulyje konkurencingais universitetais, paslaugom ir prekyba.

Mano aplankytų valstybių sąrašas netrumpas. Bet niekur pasaulyje nesu mačiusi taip taisyklingai veikiančio miesto. Po kelionės Azijoje jau buvau šiek tiek pavargusi nuo netvarkos, nešvarių gatvių, blogo kvapo, įkyrių pardavėjų, turisto mokesčio, vien dėl to, kad nežinai kaip elgtis svetimoje šalyje. Štai Balyje vos prieš savaitę draugiško vietinio buvome palydėti į gerą restoraną. Romantiška vakarienė dviems kainavo 2.000.000 Indonezijos rupijų (~140eur) ! Labai geri spąstai nebudriems turistams. Todėl į Singapūrą atvykom su dideliu atsargumu – jeigu Balis gali taip nustebinti, kokių kainų tikėtis ekonomikos centre?! O tikėtis pasirodo reikėjo tvarkos. Jeigu kas ir kainuos daug – apie tai būsite informuotas iš anksto.

Singapūre daugybė pastatų, kurių estetinė išvaizda laimėjusi prieš racionalų biudžetą

Maitinimo įstaigoms, kaip ir taksi įstatymu draudžiama iš atvykėlių imti didesnį mokestį nei iš vietinių. Todėl bene visos kavinės dienos pietus siūlo vos už 5 dolerius, galima rinkits iš visų pasaulio virtuvių, specialūs ženklai įspėja, kad maistas kokybiškas, o vandenį saugu gerti tiesiog iš čiaupo. Taksi nepasinaudojome, nes Metro sistema tokia patogi, aiški bei prieinama, kad nugalėjo smalsumas ją išbandyti. Miestas žvilga naujais automobiliais – pasirodo senesni nei 10 metų privalo būti pakeisti ir būna deportuojami iš šalies.

Singapūre galioja labai daug taisyklių. Daugybė vietų kuriose draudžiama rūkyti, valgyti, šiukšlinti, lesinti paukščius, spjaudyti ir tt.. Už nuorūkos numetimą ant žemės gresia 1000 dolerių pinigė bauda ir į tai žiūrima labai rimtai. Tokia yra švaraus ir tvarkingo miesto kaina. O štai suvenyrų pardavėjai į tai žiūri su humoru marškinėlius puošdami užrašu su dviprasmybe “Singapore is a FINE city” liet. “Singapūras yra puikus/baudų miestas”.

Viena iš įžymybių rekomenduojamų aplankyti Singapūre yra apžvalgos ratas Singapore Flyer – aukčiausias tokio tipo statinys pasaulyje. Štai šios vietos paslaugos dizainas mane pakerėjo ir iki šiol laikau jį vienu geriausių matytų pavyzdžių.

Ko maksimaliai gali tikėtis iš apžvalgos rato? Na.. pamatyti miestą iš aukštai.. neiškristi.. ne per didelės kainos? Geriausiu atveju tikėtis, kad bilietėlių pardavėja bus maloni ir neskubės įstumti tavęs į gondolą. Tuomet susipažinkite su paslaugos dizainu Singapūro būdu:

Apžvalgos rato apačioje galima rasti keletą užkandinių, suvenyrų, nusirpikti bilietėlį. Pakilus į antrąjį aukštą rasi tvarkingą nemokamą WC ir dar keletą parduotuvių. Kadangi toje vietoje žmonių nemažai, galima pastebėti kaip lyg netyčia sukuriama daugiau erdvės jiems visiems išsisklaidyti, kuo nors užsiimti, kad nesusidarytų ilgiausios eilės prie gondolų.

Pakilus dar vienu aukštu patenki į apžvalgos rato muziejų. Na, tik čia jis vadinasi Svajonių kelionė (angl. Journey of Dreams). Vizualai ant sienų, pasakojantys apie rato statymo istoriją, konstrukcijas, svarbius žmones ir įvykius. Interaktyvūs stalai ir žaidimai leidžia peržiūrėti VISĄ rato konstravimo filmą eilės tvarka ir atgal! suki didžiulį stalą-ratą pagal laikrodžio rodyklę ir matai kaip vyko statybos, suki atgal ir matai kaip ratas iškonstruojamas! Gali dalyvauti protmūšyje atsakinėdamas į klausimus apie rato saugumą, svorius, dydžius, statymo terminus ir tuojau pat gauti išsamius iliustruotus atsakymus, paaiškinimus ir palyginimus su kitais pasauliniais statiniais-įžymybėmis.

Journey of dreams. Šaltinis: singaporeflyer.com

Keliaudamas per tokį informatyvų ir estetiškai įspūdingą pastatą prieini žaliąjį koridorių kuriame tave nufotografuoja jog paverstų suvenyro dalimi (neprivaloma 🙂 ).  Galiausiai įsodina į stiklinę gondolą ir pakelia aukštyn. Jeigu pageidautumėte, yra galimybė keltis gondoloje prie vakarienės stalo balta staltiese, ragaujant šampaną.

Singapūro keltuvo kapsulė-restoranas

(Jeigu jums tai vis dar atrodo nieko ypatingo, primenu, kad tai valstybinė įstaiga ir siūlau pagalvoti apie lietuviškus analogus.)

Apačioje vėlgi suvenyrai, ledai, šviežių vaisių kokteiliai ir ryžių makaronai su krevetėmis. Galima iškart sėstis į miesto apžvalgos autobusą, kurių čia laukia keli.

Išvykimas. Žmones nukreipiantys ženklai čia visur. Štai po netikėto “oro uosto palikimo” mokesčio (30 dolerių asmeniui) Denpasare, Singapūro oro uostas pasitinka mažyčiais traukinukais kursuojančiais tarp terminalų. Atvykome per anksti, tiksliai nežinome kur laukti. Išlipus iš traukinuko stovi eilė išsirikiavusių informacinių kompiuterių. Pasirenkam anglų kalbą.

– Kur vykstate?  – klausia kompiuteris.

– Helsinki, – įvedu.

Sistema išmeta terminalo žemėlapį, lyg kompiuteriniam žaidime ir mažais taškeliais nupiešia kelią kuriuo mums reikia eiti.

– 500 metrų, 8 minutės – praneša sistema.

Išsižioję žiūrime vienas į kitą.

Gal dar privažiuos maža mašinytė, vairininkas pasisveikindamas nusilenks, kreipsis vardu ir paveš iki vartų? – klausiu.

Po kiekvieno susidūrimo su aptarnaujančiu personalu, kompiuteriu ar WC (!) oro uoste galima palikti grįžtamąjį ryšį apie paslaugą:

Singapūro Changi oro uosto paslaugų vertinimo ekranas

Paslauga atrodo kokybiška, jeigu atitinka vartotojo lūkesčius. Bet jeigu lūkesčiai viršijami – paslauga atrodo ypatinga ir lieka įsimintina.

Singapūras pasamdė 1000 design thinking darbuotojų tinkamai sutvarkyti miesto patyrimų dizainą. Šiuo metu miestas turi specialią DesignSingapore Council dirbančią su dizainu architektūros, turizmo, kultūros, švietimo, viešųjų paslaugų ir netgi vaikų integracijos stiryse, kuriose sėkmingiausi pavyzdžiai įvertinami prezidento apdovanojimu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Marked fields are required.