TEDx konferencijose dalyvauju visada kai tik galiu, nes manau jog tai vieni geriausių renginių Lietuvoje savo turiniu ir formatu, nepaisant to kuria sritimi jūs domitės. Svarbu tik tai, ar jums įdomu naujos idėjos, progresas, tobulėjimas, pasaulio gerinimas, pozityvus asmenybės augimas ir norintys veikti žmonės.

Na, bent jau taip atrodo originalios TED konferencijos, kurių scenoje jau pabuvojo James Cameron, Elon Musk, Ken Robinson ir dar daugybė žmonių, kurių nebūtinai taip plačiai žinomi vardai, bet lygiai tiek pat svarbios idėjos. Ar Vilnius gali atkartoti TED konferencijos magiją ir sukurti tiek pat gerą renginį čia, Lietuvoje?

Kadangi šiais metais TEDxVilnius konferencijos pranešimų pavadinimai nebuvo tiksliai mano puodelis arbatos, buvo dar įdomiau joje apsilankyti ir įvertinti situaciją iš šalies. Užsidėjus design thinking akinius.

Formatas

Klasikinis TED formatas – 18 minučių. Tai laikas pasakyti kas svarbu, bet neatsibosti. Jeigu norite sužinoti daugiau, pranešėją galite pakalbinti tiesiog per pertrauką.

Žmonės

Į konferenciją patekti galima tik su pakvietimu. Kad gautum pakvietimą turi papasakoti apie save. Turi būti įdomus. Turi įvardinti bent 3 temas, kuriomis gali ir nori kalbėtis. Visi patekę žmonės žino kodėl čia atėjo. Juos visus galima užkalbtinti. Susidaro įspūdis, kad bene kiekvienas konferencijos dalyvis galėtų lipti į sceną ir turėtų ką įdomaus pasakyti. Apima jausmas, kad viskas šiai šaliai bus gerai.

Turinys

Nors pradžioje TED konferencijos turėjo būti apie technologijas, pramogas ir dizainą (Technology, Enterntainment, Design) sunku būtų rasti temą, kuria čia dar nekalbėta. Populiariausi visų laikų pranešimai čia apie švietimą, kūno kalbą, lyderius, pažeidžiamumą, orgazmą, insultą, išvaizdą, intravertus, melą, šeštojo jausmo technologiją ir tt. ir tt.

Vilniuje kiekvieni metai turi savo TEDx temą iš šie metai vadinosi “Slėpkis ir ieškok” (Hide&Seek) Pavadinimas man atrodė mistinis iki pat renginio. Suprantu, kad žmonės gali daug ko ieškokti. Bet nuo ko slėptis?? tokioje auditorijoje??

Savižudybių, anoreksijos, pabėgėlių, prekybos žmonėmis. Visi pranešimai taip gražiai susipina ir seka vienas paskui kitą, lyg būtų vieni kitų įžangos ir pabaigos. O pasakojimai tik apie tai, kokių didingų dalykų kiekvienoje tų sričių galima padaryti ir yra daroma. Čia susirinkusiems žmonėms trūksta dienų metuose ir metų gyvenime padaryti viską, ką jie užmanę. O užsidarius verkti kamputyje ar komentaruose laiko apskritai nėra.

Jautria savižudybių tema kalbėjusi J.Jurkutė konferencijos dalyvius pakvietė apkabinti vienas kitą. Žmonėms taip patiko, jog visi apsikabino kelis kartus.

Erdvės

Įtraukiančios įvairiom novatoriškom veiklom – būtent čia pirmą kartą pamačiau 3D printerį ir išbandžiau virtualios realybės televiziją. Tiesiog per pertraukėlę tą padaryti galima nemokamai, tik išsirinkite kas jums įdomiausia, nes visko pamėginti greičiausiai nespėsite.

Jeigu pavėlavote į sesiją (per dieną jų prabėga keturios), pranešimą teks stebėti per ekraną, nes vidury kalbos į salę niekas nevaikšto. Taip netrukdote konferencijos susikaupimo. Taip pasirūpinta, kad neprarastumėt savo turinio dalies.

Frank Graziano pavyzdys (knygoje Make Space apie erdves skirtas kūrybingumui ir bendradarbiavimui, įskaitant design thinking mokyklą Stanforde), pasakoja kaip buvo kuriamos originalios TED konferencijos erdvės. Neskaitant to, kad buvo pasiūlytos erdvės žmonėms su konkrečiais poreikiais – naršytojams/rašytojams/klausytojams/networkeriams – jos tuo pat metu skatino užmegsti ryšį, palaikyti nuolatinę žmonių judėjimo ir bendravimo energiją. Dalyviai buvo kviečiami susikurti savo aplinką perdėliojant sėdmaišius ir kėdes, taip jiems padovanotas šeimininkiškumo jausmas ir jaukumas.

Pastaroji dalis bene sudėtingiausia, o gal dažniausiai pamirštama? o gal tiesiog organizatoriai jai niekada neskiria dėmesio? Bet tai puikiai pavyko įgyvendinti TEDxVilnius konferencijos komandai.

TEDxVilnius 2016 - gali kalbėtis su žmonėmis arba robotais

Kol visa tai dar nepradėjo skambėti pernelyg tobulai, turiu kažką sukritikuoti.

Taigi: šiais metais konferencija vyko Nacionaliniame dramos teatre. Ir tai pati geriausia vieta šiam renginiui savo dydžiu ir erdvių išdėstymu. Bet – Dramos teatras turi tokį pasalūnišką baseiną foje centre įleistą į grindis – jame apie 15cm vandens kurio visiškai nematyti!!!

Taip, atsitiko būtent tai ką galvojate – bent keli dalyviai drąsiai žengdami link užkandžių ryžtingai įbrido į Dramos teatro baseiną savo dar žiemos sezono avalyne! Svarstau – gal tai irgi buvo pramogų dalis? Deja deja, kur buvę kur nebuvę prisistatė  TEDx savanorių armija, apsupo baseiną gyva tvora ir pramoga pasibaigė. 😀

Taip konferencijoje veikia nenumatytų situcijų valdymas.

TEDxVilnius Baseinas - nenumatyta renginio pramoga

Kaip čia paprasčiau paaiškinus? Na, jeigu TEDxVilnius būtų miestas, tai būtų toks ne per didelis, kur susvetimėjama, bet ir ne per mažas, kuriame nuobodu (18min trukmė). Žmonės būtų šilti, norintys bendrauti, pilni idėjų veiklos ir optimizmo (dalyviai). Visi darbai mieste – tik prasmingi ir įtraukiantys (turinys). O laisvalaikis tai jums ne koks telikas ir alus – tai įdomiausios aktyvios pramogos, bendravimas su tikrais robotais ir vis naujos pažintys (laisvalaikio erdvės). Kas tokiame mieste dirbtų paprastus darbus klausiate? savanoriai! tie, kurie tokie pat įdomūs žmonės, tik dar visur suspėja.

Ar norėtumėte jame gyventi?

Šiais metais patekau į TEDx filmuką ir jame kalbu ne šiaip apie ką, o apie paprastą bet esminį kūrybingumo principą – nauji dalykai atsiranda, kai sujungiame taškus (patirtis, idėjas, žinias…), kuriuos sukaupėme per gyvenimą.

Ačiū TEDx už šių taškų galybę.

Mielas LOGIN 2016, ateities ir progreso konferencija, susitiksime rytoj 😉